Marcin Szczygielski
Marcin Szczygielski (ur. w 1972 r), pisarz, dziennikarz i grafik. Jest autorem sztuk teatralnych, powieści dla dorosłych i dla młodzieży.
Debiutował opulikowaną w 2003 roku powieścią PL-BOY, fabularyzowaną, humorystyczną relacją z zakulisowych rozgrywek w redakcji polskiej edycji miesięcznika Playboy, którego Szczygielski był dyrektorem artystycznym. Kolejne powieści –Wiosna PL-BOYa (2004),Nasturcje i ćwoki (2005) i Farfocle namiętności (2006)] – ugruntowały pozycję Szczygielskiego, jako jednego z chętniej czytanych autorów polskiej literatury popularnej. Opublikowana w 2007 roku powieść Berek – historia trudnej przyjaźni między starszą, konserwatywną katoliczką i jej młodym sąsiadem, wyzwolonym gejem, błyskawicznie trafiła na listy bestsellerów, stając się jedną z najgłośniejszych polskich książek ostatnich lat. Jej kontynuację zatytułowaną Bierki autor opublikował w 2010. W 2011 roku ukazał się Poczet Królowych polskich, określany przez krytyków jako najdojrzalsza i najbardziej amitna powieść Szczygielskiego. Rozbudowana, wielopokoleniowa saga rodzinna, przedstawiająca historię współczesnej Polski przez pryzmat losów czterech pokoleń kobiet, została nominowana do nagrody literackiej Srebrny Kałamarz.
Odrębnym rozdziałem literackiej twórczości Marcina Szczygielskiego są książki skierowane do młodszych czytelników. Jego powieść Omega (2008) została wyróżniona w konkursach Najpiękniejsza Ksiażka Roku 2009, II Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej oraz uhonorowana nagrodą Książka Roku 2010 Polskiej Sekcji IBBY, a także wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Czarny Młyn (2009) zdobył Grand Prix i I nagrodę w kategorii powieści dla dzieci między 10 a 14 rokiem życia, w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Powieść Za niebieskimi drzwiami (2010) otrzymała I nagrodę w konkursie Donga Polskiej Sekcji IBBY w 2011 roku oraz II nagrodę w III Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, a także miejsce na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Sztuki teatralne Szczygielskiego – Berek, czyli upiór w moherze (2009),Wydmuszka (2010) i Furie(2011) doczekały się inscenizacji w miejskich teatrach warszawskich (Kwadrat, Komedia), płockim (Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego), a także w komercyjnym Teatrze Małym w Łodzi. Jest autorem sztuki, zatytułowanej „Kallas”, opowiadającej o losach dwóch polskich gwiazd piosenki i teatru – Kaliny Jędrusik i Wioletty Villas. Dla Teatru MY napisał sztuki: "Single i remiksy", "Single po japońsku", "Kochanie na kredyt", "Wymieszani posortowani czyli czarno to widzę" (we współpracy z Omenaa Fundation) oraz "Wieczór panieński plus".