Maria Seweryn

Aktorka teatralna i filmowa, reżyser. Ukończyła Wydział Aktorski warszawskiej Akademii Teatralnej. Gra w stołecznych teatrach: w Teatrze Polonia, Och-Teatrze i Teatrze Syrena.

Na planie filmowym pojawiła się jako czterolatka w Dyrygencie A. Wajdy. W 1993 r. zadebiutowała w filmie R. Piwowarskiego Kolejność uczuć. Za tę role otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz nagrodę w plebiscycie Radia "Zet" za najlepszy debiut aktorski ostatnich pięciu lat. Później zagrała w  Wielkim tygodniu A. Wajdy, Matce swojej matki R. Glińskiego, w filmach T. Koneckiego:  Pół serio i Idealny chłopak dla mojej dziewczyny, a także w Julia wraca do domu A. Holland, w Boisku bezdomnych K. Adamik.

Występowała również w widowiskach Teatru Telewizji:  w Przypadku Klary D. Loher w reżyserii M. Łazarkiewicz, w Martwej królewnie N. Kolady  w reż. P. Łazarkiewicza. Stworzyła postać Arycji w Fedrze J. Racine'a w reż. L. Adamika, w Hamlecie W. Szekspira w reż. K. Warlikowskiego zagrała Rosencrantza. Rozgłos przyniosła jej rola w skandalizującym Shopping & Fucking M. Ravenhilla w reżyserii P. Łysaka  i Polaroidach  w reż. A. Augustynowicz. Za rolę Nadii w Polaroidach otrzymała nagrodę na 2. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu. Zagrała też w Opowiadaniach Zebranych u boku Krystyny Jandy i dostała za tę rolę wyróżnienie aktorskie na Przeglądzie Teatralnym w Kaliszu. Wystąpiła również w Pannie Julii Strindberga w inscenizacji P. Łazarkiewicza, w Miss HIV i w Bombie w reż. M. Kowalewskiego. Za rolę Iriny otrzymała wyróżnienie w 12. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W Teatrze Polonia gra między innymi w plenerowym przedstawieniu Lament na Placu Konstytucji  K. Bizio, za który w 2008 r. otrzymała w 14. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej nagrodę za najlepsza rolę kobiecą. Gra również w Kobietach w sytuacji krytycznej J. Murray-Smith, Kontrakcie M. Bartletta oraz  w Konstelacjach N. Payne’a i Happy Now? w reż. A. Sajnuka. W Och-Teatrze można ją z kolei oglądać w brawurowych farsach R. Cooneya Mayday i Mayday 2.

W Teatrze Syrena gra Mme Chauchat w Czarodziejskiej Górze Thomasa Mann’a w inscenizacji Wojciecha Malajkata.

Od dwóch lat wykłada w szkole aktorskiej Romy Gąsiorowskiej AktoRstudio.
Maria Seweryn zajmuje się również reżyserią. Wyreżyserowała m.in. monodram Agnieszki Michalskiej Ślad oraz spektakle grane w Och-Teatrze: Zaświaty czyli czy pies ma duszę? J. A. Masłowskiego, Alicja ♥ Alicja i Stosunki prawne. Dla Teatru MY wyreżyserowała dwa spektakle : „Selfie.com.pl” Piotra Jaska i „Wieczór panieński plus” Marcina Szczygielskiego.

TOP